Empatyczna komunikacja. Rozwój osobisty. Refleksje. Dziękuję, że tu jesteś:)

IMG_0824

„Proszenie, nawet o coś prostego, może zmienić świat. Wielu ludzi boi się prosić. Wyrażenie prośby implikuje wzięcie odpowiedzialności za własne życie oraz decyzję o kreowaniu naszego świata.” Marshall B. Rosenberg

Obserwuję mojego 3 – letniego synka. Swobodnie wyraża swoje potrzeby np. chęć jedzenia, zabawy i odpoczynku. Potrafi prosić nas o wsparcie, choć nie zawsze dodaje słowo „proszę”:) Mówi: „mama, pomóż mi”, „przytul mnie”, „pobaw się ze mną”. Na wczesnym etapie życia nie wstydzimy się jeszcze prosić. A wraz z upływem lat zdarza się nam unikać proszenia. Może boimy się odrzucenia i krytyki albo nie wiemy, czego chcemy w danej chwili. Toczymy monologi wewnętrzne, osądzamy ludzi wokół,  a jednak nie wyrażamy siebie. Jeśli nie prosimy innych o konkretne działanie – ludzie zgadują, nie są pewni o co nam chodzi. A wtedy spada też szansa, że nasze potrzeby zostaną zaspokojone.                    

img_4889

„Silną i zdrową osobowość posiada ten, kto prosi o pomoc, gdy jej potrzebuje, bez względu na to, czy ma wrzód na kolanie czy na duszy.” Rona Barrett

Komunikacja oparta na empatii dała mi odwagę do proszenia. Kiedy wiem co czuję, czego potrzebuję i czego chcę – łatwiej mi sformułować prośbę.

O co chcę poprosić drugą osobę teraz, aby lepiej się poczuć? Przedstawiam jasno, jakiego działania oczekuję. Ważne jest, żeby nasza prośba była konkretna i wykonalna w obecnej chwili.

Prośba: „Czy możesz teraz….?”  

Praktykę ćwiczeń warto zacząć od prostych sytuacji np.: „Czy możesz włożyć naczynia do zmywarki, zaraz po tym, jak je skończyłaś używać?” zamiast życzenia: „Proszę pomóż mi posprzątać dom”. Najlepiej jest jednocześnie pokazać w jaki sposób chcemy naczynia ułożyć – tak, aby obie osoby rozumiały to zdanie w jednakowy sposób.

Jeśli coś nam uwiera – starajmy się to zmienić. Prośba jest wyrazem troski o siebie. Najgorsze co się może stać – to usłyszymy „nie”. W pewnym sensie „nie” jest oczyszczające, bo mamy jasność sytuacji. Możemy szukać innych sposobów na spełnienie naszych potrzeb. Chodzi nam o to, aby nasza prośba była spełniana jedynie wtedy, gdy proszona osoba jest na to chętna i gotowa.  Jesteśmy gotowi zaakceptować odmowę. 

Możemy też poprosić drugą stronę o coś, co ułatwi nam  wzajemny kontakt np. „Jak się czujesz słysząc to co, powiedzialam?”

Wyrażanie prośby jest elementem Metody 4 kroków.

Umiejętność proszenia podnosi jakość naszego życia.

Proszę daj znać, co tym myślisz:)

Więcej o wyrażaniu prośby tutaj >>>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: