Empatyczna komunikacja. Rozwój osobisty. Refleksje. Dziękuję, że tu jesteś:)

20131022_141148

Wroclaw

„Życzliwość to język, który niesłyszący może usłyszeć i niewidzący zobaczyć”. Mark Twain

21 listopada miasto Wrocław po raz kolejny świętuje Dzień Życzliwości propagując wzajemny szacunek, tolerancję, chęć niesienia pomocy i działania na rzecz innych. >>

W UK ten dzień przypada na 13 listopada. Świętowanie życzliwości ma na celu wzmocnienie tej wartości w społeczeństwie i przyczynienie się do zwiększenia aktów życzliwości w codziennym życiu.  >>

tavira

Portugalia

Życzliwość wydaje się być powiązana z szacunkiem dla innych ludzi i empatią.

Życzliwość to przyjazne zachowanie, to małe gesty dobroci. W codziennym życiu możemy ją wyrażać na wiele sposobów. To m.in.: serdeczny uśmiech, powiedzenie „dzień dobry”, „dziękuję”, „przepraszam”, ustąpienie miejsca w autobusie, podwiezienie kogoś autem, podarowanie jabłek/kwiatów ze swojego ogródka, to pomaganie i dzielenie się dobrym słowem i uczynkiem z drugim człowiekiem.

Kiedy podróżuję sama z synkiem, najczęściej ktoś mi oferuje zniesienie walizki ze schodów na lotnisku. Za każdym razem jestem wdzięczna za pomoc, uważność, zauważenie nas w potrzebie. Czuję się podniesiona na duchu ludzką dobrocią, a drugiej stronie pewnie też jest miło, że mogła zrobić coś konkretnego i pomocnego. Codzienna życzliwość stwarza ciepłą atmosferę w naszych domach. 

Kiedy lubimy siebie, jesteśmy też przyjaźnie nastawieni do innych ludzi. Troszczymy się zarówno o siebie, jak i o innych. I wtedy te drobne akty życzliwości nam wychodzą. To dzieje się automatycznie, nie kalkulujemy rewanżu lub zysku. Mam nadzieję, że z każdym dniem będziemy bardziej życzliwi zarówno dla siebie, jak i innych.

Życzliwości przykłady >>

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: