Empatyczna komunikacja. Rozwój osobisty. Refleksje. Dziękuję, że tu jesteś:)

IMAG0855 (1)Zajrzałam dziś do materiałów z kursu „Preparing to Teach in the Lifelong Learning Sector” (Przygotowanie do prowadzenia zajęć w sektorze uczenia się przez całe życie). Na zajęcia zapisałam się po przyjeździe do Anglii w 2013r. Kurs był intensywny, dał mi wiele przydatnych informacji o prowadzeniu szkoleń w UK.

Najbardziej zaskoczył mnie blok tematyczny – równość i różnorodność w procesie uczenia się. Podobało mi się zarówno teoretyczne, jak i praktyczne ujęcie tematu.

W skrócie oznacza to, że studenci są różni, ale mają takie same szanse uczenia się. Różnorodność to docenianie i szanowanie różnic w studentach, niezależnie od ich wieku, pochodzenia społecznego, wiary, przekonań, zdolności oraz innych indywidualnych cech.  Uczyliśmy się jak zaplanować sesje gdy na sali mamy np. osobę niedowidzącą/z dysleksją/mającą trudności w notowaniu/z różnymi poziomami umiejętności lub wiedzy. Trenerzy są przygotowani na różne ewentualności; nie są zaskoczeni np. poziomem znajomości j. angielskiego osoby z Polski.

Proaktywne podejście do zróżnicowania studentów polega m.in. na używaniu zdjęć w materiałach i prezentacjach odzwierciadlających różne zdolności, wiek, kulturę, płeć, rasę ludzi. Mam wrażenie, że w Polsce powoli podnosimy świadomość tego tematu.

Po napisaniu wielu prac, przygotowaniu 15 min. prezentacji zajęć z Komunikacji otrzymałam certyfikat ukończenia kursu. Na każdego z uczestników czekała również miła niespodzianka. Otrzymaliśmy od prowadzącej taki „prywatny certyfikat”, nagrodę za zapamiętaną przez nią cechę osobowości. Była m.in. nagroda za cierpliwość, kreatywność, ambicję, determinację, zaangażowanie. Mi przypadło zaświadczenie o pozytywnym nastawieniu. To miłe, że osobowość jest zauważalna również w języku angielskim:) Ceryfikaty te podkreśliły też różnorodność naszej sali szkoleniowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: