Empatyczna komunikacja. Rozwój osobisty. Refleksje. Dziękuję, że tu jesteś:)

Migawki z Anglii

Kilka moich subiektywnych wrażeń z angielskiej wsi:

Dystans i stonowane emocje

Spacer w deszczu to żaden problem:)

Spacer w deszczu to żaden problem:)

W wilgotnym powietrzu unosi się dystans. Może to klimat wpływa na to, że ludzie nie gorączkują się (ach te deszczowe i wietrzne dni:) Mi tu raczej chłodnawo. Podziwiam wyspiarzy kiedy wskakują w sandałki i podkoszulki przy pierwszych promieniach słońca. Myślę, że są zahartowani:) I widzę, że ubierając dzieci –  nie przegrzewają je.

Popularne są domy szeregowe, niemal zaglądamy sobie do okien. Jednak bliźniacze zabudowania nie są z sobą zżyte. Sąsiedzi starają się nie wchodzić na prywatną przestrzeń, nie deptają aury, nie zakłócają spokoju, nie dyskutują głośno pod oknami. Na jodze, tylko jedna pani pochodząca z Australii, zapytała mnie jak się tu znalazłam. Dystans w pełnej postaci:)

Zdziwiło mnie to, że nie widać, nie słychać bawiących się dzieci na podwórkach, a przecież to sielska wieś:) Latem słyszałam tylko jedną dziewczynkę nawołującą swoją koleżankę „Tracy”. Pewne wyjaśnienie otrzymałam w artykule na stronach BBC. Rodzice obawiają się reakcjiopinii sąsiadów: a to, że dzieci są za głośne, a to że ktoś je zobaczy same, bez opieki na ulicy. Skutek jest taki, że są niewidoczne na dworze.

Uporządkowanie

POdkreślane jest wyraźnie gdzie publiczny teren, a gdzie prywatny.

Wyraźnie zaznaczanie gdzie jest publiczny teren, a gdzie zaczyna się prywatna własność.

Urolkliwe, domy pokryte strzechą , cząsto są na liście obiektów chronionych.

Urolkliwe domy pokryte strzechą, często są na liście obiektów chronionych.

W otoczeniu zauważalne jest uporządkowanie, bez nutki polskiego chaosu:  w sąsiedztwie domy  pomalowane są  na jednolite kolory, architektura jest przewidywalna. Podoba mi się brak reklam, szyldów, billbordów przy drogach i w miastach. Ludzie cierpliwie czekają w kolejce na wejście do autobusu, pociągu, itp. Nie kłócą się o pierwszeństwo:)

Spotkania towarzyskie przebiegają według wcześniej ustalonego planu. Nie zauważyłam większych niespodzianek:)

W adresowaniu listów również jest pewna konsekwencja. Jeśli jesteś panną-  tak zostanie zatytułowany list. Pani należy do mężatek. Albo wersja dla małżeństw- np. Pan i Pani John Smith. Imię kobiety zniknęło w adresatach. W Polsce nie przeszło by pierwszeństwo mężczyzny. Wciąż robię minę zdziwienia i niezadowolenia otrzymując w takiej formie listy:) Popularne jest wysyłanie pocztą kartkek okolicznościowych – na święta, urodziny, z okazji ślubu, itp. Z okazji urodzenia się Marka dostaliśmy kartki z gratulacjami, a od znajomej grupy kobiet pani listonosz przyniosła kartkę i prezent w postaci pysznego cytrynowego ciasta. Zdarzyło mi się tu otrzymać kwiaty przesyłką, ale po raz pierwszy dostałam ciasto:)

Oszczędność

Temat pojawia się w prasie przy wielu okazjach np. gotowania, zakupów, ogrzewania domów. Nawet do regularnych spacerów zachęca się podkreślając, że są zdrowe i za darmo. W nocy  zapada ciemność na naszej wsi, nie palą się latarnie. Autobusy jeżdżą do godz 18-19. A w niedzielę w ogóle nie ma połączeń z miastami. Z publicznego transportu korzystają głównie emeryci, młodzież szkolnia, matki z dziećmi. Oczywiście transport w Londynie i innych dużych centrach to już inna historia.

Sprawy formalne

IMG_1080Na początku pobytu, przy załatwianiu spraw urzędowych miałam wrażenie, że kraj „Poland” to jakieś państwo z Kosmosu, a nie z Unii. A przy tym w urzędach, sklepach obecna jest wysoka kultura osobista, z uśmiechem traktowanym jako standard obsługi klienta.

Przy nawiązywaniu współpracy z organizacjami charytatywnymi zauważyłam, że poszukują kandydatów cechujących się empatią (wpisano ją do wymagań). Pamiętam zdanie na rozmowie rekrutacyjnej: „Proszę podać sytuację kiedy nie osądziłaś człowieka”. To jednak wyższa jakość kontaktów z ludźmi kiedy na dzień dobry oczekuje się życzliwości, nieoceniania i empatii.

Przyroda

IMG_1124

Urokliwe miejsce na spacery w Bedfordshire.

IMG_3266

Tak wygląda oglądanie ptaków (birdwatching) kiedy pada deszcz. Siedzę w baraczku i przez otwarte okno obserwuję co w trawie piszczy:)

IMG_1252

Wzrok cieszy przestrzeń pełna kwiatów.

Podobają mi się tutejsze ogrody, parki, rezerwaty przyrody. Można z łatwością znaleźć piękne, zielone miejsce. Anglicy znani są z zamiłowania do ogrodnictwa, zwierząt, ptaków, sportu. Wśród  spacerująch osób najwięcej  widzę właścicieli psów ze swoimi pupilkami na smyczy. Fascynaci ptaków lubią należeć do organizacji opiekujących się ptakami. Jeżdzą ze swoimi lornetkami do miejsc, gdzie fruwają rzadko występujące gatunki, a potem rozmawiają o tym z pasją godzinami:)

ps

Ciekawa jestem Waszych wrażeń z UK:)

Reklamy

Comments on: "Migawki z Anglii" (3)

  1. Mieszkam tu od 17 lat i powiem ci, że niektóre rzeczy, które dla ciebie są plusami, mnie przeszkadzają. Ale z drugiej strony pokochałam ten dziwny kraj, bo jest piękny i łatwo się tu żyje

  2. Staram się zrozumieć ten kraj, jak dotąd największym minusem jest dla mnie pogoda – wietrznie i zimnawo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Chmurka tagów

%d blogerów lubi to: